aPARADOXON, a természettudomány ideiglenes kudarcai

A tudomány úgy gondolja, hogy már ismeri az univerzum egyik felét és tervbe vette a másik fele feltárását. Csak annyiban téved, hogy az "egyik felét" tévesen ismeri, mialatt halvány fogalma sem lehet arról, hogy mi is lenne a "másik fele". Tt

 

 Tassi Tamás 

 

 

Az abszolút sebesség

Az E/E teória fényében 

igazolvanykep_tt.jpg

 

   A "modern" fizikáról klasszikusan és közérthetően.   

 

A H-K kísérlet kínos szelleme 1972 óta kísérti az elméleti fizikát. Ekkor tette közzé Hafele kusza dolgozatát az atomórák reptetésére vonatkozólag. (Nature, 1972 177)

    007b_hafele_keplete.jpg

 

    A dolgozat elméleti és számítási hibáiból kitűnik, hogy a repülők és a földfelszín sebességeiből adódó órakésést, valamint a magasságból eredő órasietést nem lehet a relativitás SR és GR teóriái szerint számítani. Az E/E-arányról szóló teóriám egyszerű értelmezést és egzakt eredményeket szolgáltat. Ezáltal  végre megvan a H-K kísérlet elméleti magyarázata.  

 

007b_epere_kek.jpg  

   Vegyük észre, hogy az E/E-arányszámból kiinduló gondolatmenet és levezetés nem relatív, hanem abszolút sebességeket használ. Ez ellentétes Hafele és sok más híres személy vélekedésével. 

 

    Nyilvánvaló, hogy a H-K kísérletben nem lehet a sebesség-skálát önkényesen ide-oda tologatni, ahogyan azt a relativitáselmélet megengedi, sőt ez irányba tereli a számításokat. A Föld kerületi sebessége, valamint a repülőgépek sebessége továbbá a referenciaóra sebessége nem relatív, hanem abszolút sebesség.

 

     A fenti kísérletből általánosságban következik, hogy elkerülhetetlen az abszolút sebesség fogalmának újbóli bevezetése a fizikába. Az már korábban is fölsejlett, hogy a múlt században bevezetett relatív sebességekkel itt-ott baj van, már lineáris problémák esetén is. Sebesség hatványoknál azonban minden esetben hibás eredményhez vezet. Ugyanakkor a mozgási energia képletében  a sebesség négyzete szerepel.

 

    Azonban nem kell véglegesen búcsúztatnunk a relatív sebességet sem! Alárendelt helyeken (közlekedés, technika stb.) nagyon praktikusan használható marad.

 

    Az abszolút sebességről mindössze annyit kell tudnunk, hogy a Föld pólusain értéke 0, míg a felszín egyéb pontjain a kerületi sebességgel egyező. Pontosabban a talaj felszínén és ahhoz nagyon közel abszolút 0 a sebesség, míg a magasság növelésével az abszolút sebességi pontok egyre jobban elmaradoznak a talajfelszíntől, azaz az éter nem követi a Föld forgását. Másképpen mondva a magasság növekedésével egyre inkább fúj az éterszél. Ezt a láthatatlan, rejtőző  éter sebességet irány szerint összeadva a repülőgépek sebességével megkapjuk a mozgás abszolút sebességet. Ezzel a sebességgel számolva gyönyörűen megkapjuk az atomóra idő-késését.

 

     Az óraparadoxon körül összegyűlt, meglehetősen komplex jelenségek mögé egy igen egyszerű kozmológiai hátteret tudunk felépíteni. Eszerint  a Földet egy láthatatlan fizikai mező (az éter) fogja körül, amely együtt mozog, pontosabban együtt kering a Földdel a Nap körüli pályán. Ugyanakkor ez a mező (az éter) lényegében nem forog együtt a Földdel. Az így  felvázolt sebesség eloszlási kép meglehetősen újszerű,  de amint láttuk, létezik rá kézenfekvő és szemléletes magyarázat.

 

  

 

     A Föld környezetében tehát az éter meglehetősen összetett mozgású, de a fizikai folyamatok számára mégis ez képezi a stabilitást, az abszolút 0 sebességet. Például ezen 0 sebességhez képest érzékelik az atomórák a viszonyított sebességüket, és ezen sebesség arányában lassul le a járásuk. Ez a absztraknak tűnő, megcsavarodott geometriai mező maga a valóság, hansúlyozottan mondva a fizikai valóság. Ezen 0 jelű  csavarodott görbe vonalak rendszere a valódi, az igazi  abszolút koordinátarendszer a Földünk körül. Ez nyilván egy lokális rendszer, és a többi égitestet más- és más csavarodott, ámde abszolút koordinárendszerek ölelik körül.

 

      Illő emlékezni, hogy ezt a kozmológiai képet elsőnek Jánossy Lajos professzor alkotta meg az 1950-es években. Akkortájt ez sokkal nagyobb erőfeszítésébe kerülhetett, hiszen nem állt rendelkezésére a H-K kísérlet szemléletes, ámde bizarr eredménye.

 

Tassi Tamás

 aparadox@gmail.hu

 

A cikk eredeti behelyezése: 2012

Lektorálva: 2019 07 08, Ikerparadoxon Lánczos Kornél űrrakéta,óraparadoxon,

 

Einstein, idődilatáció, relatív, seb:esség, cézium, atomóra, abszolut sebesség, Hafele, Keating, kísérlet, Kelly 


E cikk eredetijének nyomtatható változata A4-es jpg formában elérhető a következő helyen:

 

---007b_abszolut_sebesseg_1_old.jpg---007b_abszolut_sebesseg_2_old.jpg

 

  

  <<  Vissza                               Tovább  >>  

                       Van ami kvantumos, de                              Az E/E-arányszám

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 51
Heti: 57
Havi: 1 412
Össz.: 378 558

Látogatottság növelés
Oldal: Az abszolút sebesség!
aPARADOXON, a természettudomány ideiglenes kudarcai - © 2008 - 2024 - aparadox.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »